Esiintyjät

Esiintyykö messuilla lempikirjailijasi tai useampikin? 
Kurkkaa oheisesta listasta kuka missäkin salissa esiintyy, ja suunnittele festarivierailusi niin,
että tavoitat kaikki suosikkisi!

AikaPaikkaEsiintyjäOhjelmaotsikko
5.12. klo 10.30Sonaatti 1Vesa Tompuri(Runo)maailma nuoren silmin
5.12. klo 10.30Sonaatti 1Aleksi Wilenius(Runo)maailma nuoren silmin
4.12. klo 13.30SorsapuistosaliVesa LaitinenAamulehti 140 vuotta: alkuvuosikymmenten mullistukset
4.12. klo 13.30SorsapuistosaliTeemu KeskisarjaAamulehti 140 vuotta: alkuvuosikymmenten mullistukset
4.12. klo 17.30Sonaatti 2Sini HelminenAave -paneeli - hilpeitä haamuja ja värisyttäviä vainajia
4.12. klo 17.30Sonaatti 2J.S. MeresmaaAave -paneeli - hilpeitä haamuja ja värisyttäviä vainajia
4.12. klo 17.30Sonaatti 2Harri Istvan MäkiAave -paneeli - hilpeitä haamuja ja värisyttäviä vainajia
4.12. klo 17.30Sonaatti 2Anu HolopainenAave -paneeli - hilpeitä haamuja ja värisyttäviä vainajia
4.12. klo 14.30Duetto 1Mika KeränenAavepyöräilijä-Lapsietsivät Tarton Soppalinnassa
5.12. klo 12.30SopraanoMauri KarvonenAavetaloja ja ihmiskohtaloita
5.12. klo 12.00Sonaatti 1Samay HamedAfganistan: Kohtalona kuolema tai pako
5.12. klo 12.00Sonaatti 1Kirsi MattilaAfganistan: Kohtalona kuolema tai pako
5.12. klo 12.00Sonaatti 1Joonas MaristoAfganistan: Kohtalona kuolema tai pako
5.12. klo 12.00Sonaatti 1Ari TasanenAfganistan: Kohtalona kuolema tai pako
4.12. klo 15.00Duetto 2Tuutikki TolonenAgnes ja huvilan salaisuus
4.12. klo 15.00Duetto 2Silja SillanpääAgnes ja huvilan salaisuus
5.12. klo 10.30Duetto 1Vesa AnttonenAhava - Ensimmäinen lippu
5.12. klo 10.30Duetto 1Veli-Matti UralAhava - Ensimmäinen lippu
5.12. klo 10.30Duetto 1Matti-Pekka HeikuraAhava - Ensimmäinen lippu
5.12. klo 15.00RiffiJaakkojuhani PeltonenAleksanteri Suuri - sankari ja myytti
5.12. klo 15.00RiffiAnne VälinoroAleksanteri Suuri - sankari ja myytti
4.12. klo 16.30Duetto 2Tiina AaltoAmeriikan lapset: suomalaisten elämää Amerikassa
4.12. klo 16.30Duetto 2Karoliina SuoniemiAmeriikan lapset: suomalaisten elämää Amerikassa
4.12. klo 12.30Duetto 2Ville PirinenAmmatti: käsikirjoittaja
4.12. klo 12.30Duetto 2Pauli KallioAmmatti: käsikirjoittaja
5.12. klo 12.00Duetto 2Maria KuuttiAnna ja Elvis vaahtokarkkivakooja
5.12. klo 11.00Sonaatti 2Vilja PerttolaAnnetaan tytön yrittää : lasikatonmurtajia ja vaikuttajanaisia
5.12. klo 11.00Sonaatti 2Susanna VirkkiAnnetaan tytön yrittää : lasikatonmurtajia ja vaikuttajanaisia
5.12. klo 11.00Sonaatti 2Pertti RajalaAnnetaan tytön yrittää : lasikatonmurtajia ja vaikuttajanaisia
4.12. klo 16.00SorsapuistosaliTapio MäkeläinenApteekkari Melchior ja Pilatuksen evankeliumi
4.12. klo 16.00SorsapuistosaliPetteri AarnosApteekkari Melchior ja Pilatuksen evankeliumi
4.12. klo 16.00SorsapuistosaliIndrek HarglaApteekkari Melchior ja Pilatuksen evankeliumi
4.12. klo 13.30SopraanoMatti LainemaArktinen ruletti
4.12. klo 12.00Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Päivi AlasalmiAsiantuntijakeskustelu
4.12. klo 12.00Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Laura FrimanAsiantuntijakeskustelu
4.12. klo 12.00Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Aleksi PöyryAsiantuntijakeskustelu
4.12. klo 11.00Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Fernanda MelchorAula & Co:n videohaastattelu: Anni Valtonen haastattelee Fernanda Melchoria
4.12. klo 11.00Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Anni ValtonenAula & Co:n videohaastattelu: Anni Valtonen haastattelee Fernanda Melchoria
4.12. klo 12.30Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Emilia MiettinenAula & Co:n videohaastattelu: Emilia Miettinen haastattelee Abigail Deania
4.12. klo 12.30Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Abigail DeanAula & Co:n videohaastattelu: Emilia Miettinen haastattelee Abigail Deania
4.12. klo 13.30Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Matt HaigAula & Co:n videohaastattelu: Kiri Piha haastattelee Matt Haigia
4.12. klo 13.30Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Kirsi PihaAula & Co:n videohaastattelu: Kiri Piha haastattelee Matt Haigia
5.12. klo 11.30Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Niko AulaAula & Co:n videohaastattelu: Niko Aula haastattelee Björn Natthiko Lindebladia
5.12. klo 11.30Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Björn Natthiko LindebladAula & Co:n videohaastattelu: Niko Aula haastattelee Björn Natthiko Lindebladia
5.12. klo 16.00Sonaatti 1Tomi PulkkinenByron elää!
5.12. klo 16.00Sonaatti 1Matti JärvinenByron elää!
4.12. klo 12.00Duetto 1Kyuu EturauttiCosplay-Tätä lapsena harrastaa
4.12. klo 14.00Sonaatti 1Sini HelminenDodo - säeromaani
4.12. klo 14.00Sonaatti 1J.S.Meresmaa Dodo - säeromaani
5.12. klo 16.30SopraanoTuukka PerhoniemiEinsteinin perintö
5.12. klo 16.30SopraanoHeikki OjaEinsteinin perintö
5.12. klo 12.00Sonaatti 2Tuomas MurajaElisabethin enkelit
5.12. klo 15.30MaestroVesa TompuriElvis & minä - suomalaisten tarinoita kuninkaasta
5.12. klo 15.30MaestroAtte VarstaElvis & minä - suomalaisten tarinoita kuninkaasta
4.12. klo 15.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Miki LiukkonenElämä: Esipuhe
4.12. klo 15.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Markus MäättänenElämä: Esipuhe
4.12. klo 15.30MaestroMinttu HapuliEmil
4.12. klo 15.30MaestroJohanna HulkkoEmil
5.12. klo 13.30MaestroTimo KanervaEpe
5.12. klo 13.30MaestroEpe HeleniusEpe
5.12. klo 13.30MaestroAsko AlanenEpe
5.12. klo 11.00SorsapuistosaliKati KauravaaraEriarvoisuuden kasvot liikunnassa
5.12. klo 11.00SorsapuistosaliJouko KokkonenEriarvoisuuden kasvot liikunnassa
4.12. klo 15.00Sonaatti 2Sakari SiltalaEric Vuillardin Päiväkäsky -käännöksestä
4.12. klo 15.00Sonaatti 2Lotta ToivanenEric Vuillardin Päiväkäsky -käännöksestä
5.12. klo 15.30RiffiTauno PiiroinenExlibrikset - kiehtova harrastus
5.12. klo 16.00SopraanoVilma TamminenFilosofian opiskelijat lukevat Filosofian kuningattaria
5.12. klo 16.00SopraanoTiia AnnalaFilosofian opiskelijat lukevat Filosofian kuningattaria
5.12. klo 16.00SopraanoMari MäkiFilosofian opiskelijat lukevat Filosofian kuningattaria
5.12. klo 16.00SopraanoJuho RekolaFilosofian opiskelijat lukevat Filosofian kuningattaria
5.12. klo 16.00SopraanoElina Halttunen-RiikonenFilosofian opiskelijat lukevat filosofian kuningattaria
4.12. klo 18.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Panu RaipiaFinlandia-ehdokas Palmu-näytelmien takaa
4.12. klo 18.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Joel ElsteläFinlandia-ehdokas Palmu-näytelmien takaa
4.12. klo 16.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Jukka ViikiläFinlandia-voittaja -haastattelu valitettavasti peruuntunut
5.12. klo 13.30Sonaatti 2Mia FranckGalanterna
5.12. klo 13.30Sonaatti 2Fredrik RahkaGalanterna
5.12. klo 15.30Duetto 1Mika KotilainenGeoetsivät ja revontulten salaisuus
5.12. klo 15.30Duetto 1Johanna HulkkoGeoetsivät ja revontulten salaisuus
5.12. klo 11.30Sonaatti 2Hannele JyrkkäHaastattelussa Alexandra Salmela
5.12. klo 11.30Sonaatti 2Alexandra SalmelaHaastattelussa Alexandra Salmela
4.12. klo 16.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Markus MäättänenHaastattelussa Finlandia-voittajat
4.12. klo 16.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Anne-Maija AaltoHaastattelussa Finlandia-voittajat
4.12. klo 11.30Duetto 2Ville TietäväinenHarvennus
4.12. klo 11.30Duetto 2Iiro KüttnerHarvennus
4.12. klo 12.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Ville RauvolaHaukansilmä
4.12. klo 12.30Aamulehti-sali (Pieni sali)JP KoskinenHaukansilmä
4.12. klo 11.00MaestroJP KoskinenHeinäkuun hurmeiset niityt
4.12. klo 11.00MaestroAsko AlanenHeinäkuun hurmeiset niityt
4.12. klo 13.00MaestroMinna VäisäläHirvikaava
4.12. klo 13.00MaestroAntti TuomainenHirvikaava
4.12. klo 16.30Sonaatti 2Matti JärvinenHirviöiden sukua
4.12. klo 16.30Sonaatti 2Elli LeppäHirviöiden sukua
5.12. klo 15.00SorsapuistosaliMinna Ala-HeikkiläHuumeiden Tampere - tarinat uutisten takana
4.12. klo 14.30SorsapuistosaliVesa VanhalakkaHyvä ja paha tieto: Kokemustietoa kivusta
4.12. klo 14.30SorsapuistosaliAnna OvaskaHyvä ja paha tieto: Kokemustietoa kivusta
5.12. klo 12.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Kaisa JärveläHäiriömerkintä
5.12. klo 12.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Annamari MarttinenHäiriömerkintä
5.12. klo 11.00MaestroTimo KangasluomaHärkä - vangista vahvimmaksi
5.12. klo 11.00MaestroMika TörröHärkä - vangista vahvimmaksi
5.12. klo 16.30MaestroTaija TuominenHärkävuosi. Jari Mentulan tarina
5.12. klo 16.30MaestroMarika LehtoHärkävuosi. Jari Mentulan tarina
5.12. klo 16.30MaestroJari MentulaHärkävuosi. Jari Mentulan tarina
4.12. klo 17.30RiffiAri JärveläIDMAN - Valoa vaiettuun häpeään
5.12. klo 14.30Duetto 1Taija TuominenIhana
5.12. klo 14.30Duetto 1Dess TerentjevaIhana
5.12. klo 15.00Sonaatti 1Janette HannukainenIkimetsän soittolista
5.12. klo 15.00Sonaatti 1Anna Elina IsoaroIkimetsän soittolista
5.12. klo 11.00Duetto 2Sari KanalaIlves, metsähiiri ja lumihattaraa - lastenkirjoja joissa tuoksuu metsä
4.12. klo 15.00MaestroTaija TuominenIlvesvaara
4.12. klo 15.00MaestroLeena LehtolainenIlvesvaara
4.12. klo 11.00Sonaatti 1Mikko MeriläinenItke, kirjoita, laula - Kaikki sanoittamani tunteet
4.12. klo 11.00Sonaatti 1Iisa PajulaItke, kirjoita, laula - Kaikki sanoittamani tunteet
4.12. klo 13.00SopraanoMarjo T. NurminenItämeren tarina - karttojen matkassa keskiajalta nykyaikaan
4.12. klo 13.00SopraanoJuha HurmeItämeren tarina - karttojen matkassa keskiajalta nykyaikaan
4.12. klo 13.00Duetto 1Vesa TompuriJalkapallon kauneus
4.12. klo 13.00Duetto 1Sami KolamoJalkapallon kauneus
4.12. klo 16.00RiffiJuha IlonenJulkisivukatsojat - ihmis- ja eläinhahmot Helsingin arkkitehtuurissa
5.12. klo 9.30Sonaatti 2Tuoma HoppuJääkäriliikkeen naiset
5.12. klo 9.30Sonaatti 2Elina VirtanenJääkäriliikkeen naiset
5.12. klo 15.30Sonaatti 1Janne NevalaKahden merenrantakaupungin tarinat
5.12. klo 15.30Sonaatti 1Heikki LahnaojaKahden merenrantakaupungin tarinat
4.12. klo 14.30Sonaatti 2Taija TuominenKahvia ja karjalanpiirakoita
4.12. klo 14.30Sonaatti 2PappaKahvia ja karjalanpiirakoita
4.12. klo 14.30Sonaatti 2Lotta-Sofia SaahkoKahvia ja karjalanpiirakoita
4.12. klo 11.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Sisko SavonlahtiKai minä halusin tätä
4.12. klo 11.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Eeva HerrainsiltaKai minä halusin tätä
4.12. klo 17.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Juha ItkonenKaikki oli heidän
4.12. klo 17.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Johanna VuoksenmaaKaikki oli heidän
5.12. klo 12.30SorsapuistosaliTerhi KotilainenKaksi kotia - Selviytymisopas vuoroasumiseen
5.12. klo 12.30SorsapuistosaliMinna Murtorinne-LahtinenKaksi kotia - Selviytymisopas vuoroasumiseen
5.12. klo 12.30SorsapuistosaliKirsi HeikinheimoKaksi kotia - Selviytymisopas vuoroasumiseen
5.12. klo 12.30SorsapuistosaliHannariikka LinnavuoriKaksi kotia - Selviytymisopas vuoroasumiseen
5.12. klo 10.00SorsapuistosaliNiina HakalahtiKaleidoskooppi
5.12. klo 10.00SorsapuistosaliMika KotilainenKaleidoskooppi
4.12. klo 15.30Sonaatti 1Mikko KanninenKansalliskirjailija - Miten romaani taittuu näyttämölle?
4.12. klo 15.30Sonaatti 1Karo HämäläinenKansalliskirjailija - Miten romaani taittuu näyttämölle?
4.12. klo 12.30SopraanoVilja PerttolaKansallispuistojen kutsu
4.12. klo 12.30SopraanoTomi KontioKansallispuistojen kutsu
4.12. klo 11.00Duetto 2Timo KokkilaKapteeni Kuolio ja Tampereen salaisuudet
4.12. klo 11.00Duetto 2P.A ManninenKapteeni Kuolio ja Tampereen salaisuudet
5.12. klo 10.00Sonaatti 1Kalle NiinikangasKatton nääs
5.12. klo 10.00Sonaatti 1Juho JuntonenKatton nääs
5.12. klo 10.00Sonaatti 1Arto LappiKatton nääs
5.12. klo 13.30SopraanoSamuli AntilaKauhukirjallisuus Suomessa nyt
5.12. klo 13.30SopraanoMia MyllymäkiKauhukirjallisuus Suomessa nyt
5.12. klo 15.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Sampsa PeltonenKelloja ja vieraita -romaanin kääntäminen
5.12. klo 15.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Kikka HolmbergKelloja ja vieraita -romaanin kääntäminen
5.12. klo 10.30SopraanoMiikka TamminenKeskiajan hirviöt
5.12. klo 10.30SopraanoAnne VälinoroKeskiajan hirviöt
5.12. klo 14.30SorsapuistosaliKimmo PietiläinenKeskustelu tietokirjallisuuden tilasta Suomessa
5.12. klo 13.00MaestroSeija-Leena NevalaKielletyt leikit – Tanssin kieltämisen historia Suomessa 1888-1948
5.12. klo 13.00MaestroMarko TikkaKielletyt leikit – Tanssin kieltämisen historia Suomessa 1888-1948
4.12. klo 11.30Sonaatti 2Ville HämäläinenKirjailija tarinataloudessa
4.12. klo 11.30Sonaatti 2Sisko SavonlahtiKirjailija tarinataloudessa
4.12. klo 11.30Sonaatti 2Silvia HosseiniKirjailija tarinataloudessa
4.12. klo 11.30Sonaatti 2Maria MäkeläKirjailija tarinataloudessa
4.12. klo 11.30Sonaatti 2Johannes EkholmKirjailija tarinataloudessa
4.12. klo 13.30Sonaatti 2Ida KiikkeräKirjallisuudenopiskelijat kirjallisuustapahtumaa tuottamassa
4.12. klo 13.30Sonaatti 2Erika KallioKirjallisuudenopiskelijat kirjallisuustapahtumaa tuottamassa
4.12. klo 13.30Sonaatti 2Anna AnderssonKirjallisuudenopiskelijat kirjallisuustapahtumaa tuottamassa
4.12. klo 14.00RiffiPirjo ToivanenKirjan visuaalinen ilme-paneelikeskustelu
4.12. klo 14.00RiffiPirjo PuukkoKirjan visuaalinen ilme-paneelikeskustelu
4.12. klo 14.00RiffiMaritta HirvonenKirjan visuaalinen ilme-paneelikeskustelu
4.12. klo 14.00RiffiIrmeli WestermarckKirjan visuaalinen ilme-paneelikeskustelu
5.12. klo 15.00Sonaatti 2Simo FrangénKirjateekki
5.12. klo 15.00Sonaatti 2Sakari KatajamäkiKirjateekki
5.12. klo 15.00Sonaatti 2Anna KankilaKirjateekki
5.12. klo 10.30MaestroPaulina AhokasKirjatyttö - Kustantajaelämää
5.12. klo 10.30MaestroLeena-Majander-ReenpääKirjatyttö - Kustantajaelämää
4.12. klo 13.30RiffiTerhi RannelaKirjeiden lumo
4.12. klo 13.30RiffiLaura KurkiKirjeiden lumo
4.12. klo 10.30Duetto 2Vesa AnttonenKivet, kannot, tähdet, kuuta
4.12. klo 10.30Duetto 2Mitja Mikael MalinKivet, kannot, tähdet, kuuta
4.12. klo 10.30SorsapuistosaliVesa TompuriKokkaa vegemmin - reseptejä vegaaneille ja sekaaneille
4.12. klo 10.30SorsapuistosaliOona-Emilia EnkelsaariKokkaa vegemmin - reseptejä vegaaneille ja sekaaneille
5.12. klo 16.30Sonaatti 1Toni LahtinenKonerunoja
5.12. klo 16.30Sonaatti 1Lotta NevanperäKonerunoja
5.12. klo 16.30Sonaatti 1Kalle NiinikangasKonerunoja
4.12. klo 17.00Duetto 2Tuomas KärkkäinenKosa ja Muka muutavat maailmaa
5.12. klo 10.00Duetto 2Sini Kui sie uskalsit? Tunnetarinoita tytöille
5.12. klo 10.00Duetto 2Elsa Kui sie uskalsit? Tunnetarinoita tytöille
5.12. klo 10.00Duetto 2Ellen ImmonenKui sie uskalsit? Tunnetarinoita tytöille
5.12. klo 10.00Duetto 2Eeva KaarelaKui sie uskalsit? Tunnetarinoita tytöille
5.12. klo 10.30Duetto 2Tuija MäkiKuinka löytää lapselle oikea kirja
5.12. klo 10.30Duetto 2Katja SaxholmKuinka löytää lapselle oikea kirja
5.12. klo 10.30Duetto 2Kaisa LaaksonenKuinka löytää lapselle oikea kirja
4.12. klo 16.00Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Teemu KeskisarjaKulttuuritoimituksen äänikirjaraati
4.12. klo 16.00Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Paulina AhokasKulttuuritoimituksen äänikirjaraati
4.12. klo 16.00Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Mikko MeriläinenKulttuuritoimituksen äänikirjaraati
4.12. klo 16.00Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Marja AaltioKulttuuritoimituksen äänikirjaraati
4.12. klo 16.00Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Johanna VuoksenmaaKulttuuritoimituksen äänikirjaraati
5.12. klo 16.00Duetto 1Mira PiitulainenKuminakujan Julle ja Kauri hiipparijahdissa
5.12. klo 16.00Duetto 1Kaisa LaaksonenKuminakujan Julle ja Kauri hiipparijahdissa
5.12. klo 16.00Duetto 1Essi RaekoskiKuminakujan Julle ja Kauri hiipparijahdissa
4.12. klo 18.00MaestroKirsi RaninKun jäljet katoavat
4.12. klo 18.00MaestroElina BackmanKun jäljet katoavat
5.12. klo 13.00Sonaatti 1Satu KaeKuori, jossa kirjoitan
5.12. klo 13.00Sonaatti 1Saara MetsärantaKuori, jossa kirjoitan
4.12. klo 10.30SopraanoTaina RepoKuparikaupunki
5.12. klo 14.00Sonaatti 2Ville RauvolaKurittomat. Jumalattaria nykynaisia ja muita kauheita akkoja
5.12. klo 14.00Sonaatti 2Kaisa PulakkaKurittomat. Jumalattaria nykynaisia ja muita kauheita akkoja
5.12. klo 14.30Sonaatti 2Ville RauvolaKuubalainen serenadi unelmoiville naisille
5.12. klo 14.30Sonaatti 2Katja KeisalaKuubalainen serenadi unelmoiville naisille
5.12. klo 15.00SopraanoHannele JyrkkäKuunpäivän kirjeet
5.12. klo 15.00SopraanoEmmi ItärantaKuunpäivän kirjeet
4.12. klo 10.00SopraanoVille HänninenKyllikki Saari
4.12. klo 10.00SopraanoTeemu KeskisarjaKyllikki Saari
4.12. klo 11.30Sonaatti 1Vilja PerttolaKyyry - kirja kotiseutuvieraudesta
4.12. klo 11.30Sonaatti 1Laura HakanenKyyry - kirja kotiseutuvieraudesta
4.12. klo 11.30Sonaatti 1Heidi BackströmKyyry - kirja kotiseutuvieraudesta
4.12. klo 14.30Sonaatti 1Marjatta LehtovirtaKävelen joen väärää puolta
4.12. klo 14.30Sonaatti 1Anneli KantoKävelen joen väärää puolta
5.12. klo 12.30Duetto 2Benny TörnroosKäy Muumilaaksoon!
5.12. klo 10.00Duetto 1Petri AarnioLaatusarjakuvaa suomeksi joukkorahoituksella - Dropsie Avenue ja Eternautti
5.12. klo 10.00Duetto 1Mika IivariLaatusarjakuvaa suomeksi joukkorahoituksella - Dropsie Avenue ja Eternautti
4.12. klo 11.00RiffiPekka KorvenmaaLars Sonck - Arkkitehti
4.12. klo 11.00RiffiJuha IlonenLars Sonck - Arkkitehti
5.12. klo 9.30SopraanoMinna KlapuriLasinen merenneito
5.12. klo 9.30SopraanoMarika RiikonenLasinen merenneito
4.12. klo 17.00MaestroTuire MalmstedtLasitahra
4.12. klo 17.00MaestroKale PuontiLasitarha
5.12. klo 14.00SorsapuistosaliMarko VesterbackaLaskettu aika
5.12. klo 14.00SorsapuistosaliArto Seppälä Laskettu aika
5.12. klo 14.00Duetto 2Miia PirinenLastemme rajaton mielikuvitus paremman tulevaisuuden mahdollistajana
4.12. klo 16.00Duetto 2Sisko PörstiLasten-ja nuortenkirjallisuuden uudet väylät
4.12. klo 16.00Duetto 2Sari PeltoniemiLasten-ja nuortenkirjallisuuden uudet väylät
4.12. klo 16.00Duetto 2Mervi HeikkiläLasten-ja nuortenkirjallisuuden uudet väylät
4.12. klo 16.00Duetto 2Katariina RomppainenLasten-ja nuortenkirjallisuuden uudet väylät
4.12. klo 16.00Duetto 2Anne LeinonenLasten-ja nuortenkirjallisuuden uudet väylät
4.12. klo 14.30MaestroKauko RöyhkäLiian lempeä mies
4.12. klo 14.30MaestroJouni TervoLiian lempeä mies
4.12. klo 14.30MaestroAnneli AunolaLiian lempeä mies
5.12. klo 13.30Duetto 1Marika RiikonenLikainen tusina - Novelleja
5.12. klo 13.30Duetto 1Henriika TulivirtaLikainen tusina - Novelleja
5.12. klo 13.30Duetto 1Emmi ItärantaLikainen tusina - Novelleja
5.12. klo 13.30Duetto 1Päivi HaanpääLikainen tusina novelleja
5.12. klo 13.00SopraanoRimma ErkkoLiminaalitilat
5.12. klo 13.00SopraanoMatti JärvinenLiminaalitilat
4.12. klo 15.30SorsapuistosaliValdur MikitaLingvistinen metsä
4.12. klo 15.30SorsapuistosaliJenni KallionsivuLingvistinen metsä
5.12. klo 14.30SopraanoTero NiemiLinnunradan kapteeni
5.12. klo 14.30SopraanoMatti JärvinenLinnunradan kapteeni
5.12. klo 11.30MaestroTaija Holm Loppuunmyyty! Musiikkibisneksen muutoksen virrassa 2000-2020
5.12. klo 11.30MaestroJuha Virkki Loppuunmyyty! Musiikkibisneksen muutoksen virrassa 2000-2021
4.12. klo 15.30Aamulehtisali (Pieni sali)Mikko MeriäinenLoppuunpalamaton
4.12. klo 15.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Anni LötjönenLoppuunpalamaton
4.12. klo 15.00Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Robin PackalenLukivaikeus supervoimana
4.12. klo 15.00Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Noora KunttuLukivaikeus supervoimana
5.12. klo 15.00MaestroKirsi RaninLukupiiri - Kirjoista keskustelemisen elämää muuttava taika
5.12. klo 15.00MaestroAiri VilhunenLukupiiri - Kirjoista keskustelemisen elämää muuttava taika
4.12. klo 11.30SopraanoPepe ForsbergLuonnonperintösäätiön työ jatkuu
4.12. klo 11.30SopraanoJussi KytömäkiLuonnonperintösäätiön työ jatkuu
4.12. klo 11.30SopraanoAnneli JussilaLuonnonperintösäätiön työ jatkuu
4.12. klo 14.00Sonaatti 2Sirkka-Liisa LeinonenLyriikka kääntäjän käsissä
4.12. klo 14.00Sonaatti 2Oili SainilaLyriikka kääntäjän käsissä
4.12. klo 17.00SopraanoMikko PelttariLämpenevä maa - Ilmastolukutaidon käsikirja
4.12. klo 12.30Duetto 1Roope LipastiLätkä-Lauri ja pelikielto
4.12. klo 16.30SopraanoJarmo TeiniläMaailmankahva
4.12. klo 16.30SopraanoAssi TalvistoMaailmankahva
4.12. klo 14.00SopraanoPepe ForsbergMajavan mailla
4.12. klo 10.30Duetto 1Suvi MäkeläMangan suomentajapaneeli
4.12. klo 10.30Duetto 1Marianna LeikomaaMangan suomentajapaneeli
4.12. klo 10.30Duetto 1Antti ValkamaMangan suomentajapaneeli
5.12. klo 11.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Matti KuuselaMargarita
5.12. klo 11.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Anni KytömäkiMargarita
5.12. klo 10.30Sonaatti 2Helena RuuskaMary Gallen-Kallela
5.12. klo 13.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Matias RiikonenMatara
5.12. klo 13.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Jussi TiihonenMatara
4.12. klo 15.00Sonaatti 1Kristiina Wallin Meduusameri -runokokoelma
4.12. klo 15.00Sonaatti 1Ville HänninenMeduusameri-runokokoelma
4.12. klo 14.30SopraanoEija KujansuuMetsäjänis - Utelias älykkkö
4.12. klo 14.00MaestroSimone BuchholzMexikoring
4.12. klo 14.00MaestroHeidi AiraksinenMexikoring
5.12. klo 14.00RiffiElina VessonenMielen mittarit - psykometriikka
4.12. klo 17.00RiffiMarjo PajunenMielikuvitusta ja modernistisen kirjallisuuden helmiä
5.12. klo 9.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Ville RauvolaMikaelin kirja
5.12. klo 9.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Roope LipastiMikaelin kirja
5.12. klo 12.00SopraanoNoora PuolamäkiMikä kummassa kiehtoo?
5.12. klo 12.00SopraanoMikko RauhalaMikä kummassa kiehtoo?
5.12. klo 12.00SopraanoMatti JärvinenMikä kummassa kiehtoo?
4.12. klo 18.00SorsapuistosaliVille HytönenMikä Virossa vetää?
4.12. klo 18.00SorsapuistosaliTapio MäkeläinenMikä Virossa vetää?
4.12. klo 18.00SorsapuistosaliAntto TerrasMikä Virossa vetää?
4.12. klo 17.30SorsapuistosaliVille HytönenMillaista on kaksikielinen runous?
4.12. klo 17.30SorsapuistosaliHeidi IivariMillaista on kaksikielinen runous?
4.12. klo 15.30Duetto 2Laura SuomelaMinä vastaan marraskuu
4.12. klo 15.30Duetto 2Laura KurkiMinä vastaan marraskuu
5.12. klo 13.00Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Noora KunttuMissä olet, poikani?
5.12. klo 13.00Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Martin EzpeletaMissä olet, poikani?
4.12. klo 10.00Duetto 1Mae KorvensivuMistä motivaatio saada täysi mangasarja valmiiksi
4.12. klo 17.00Duetto 2Kirsi RaninMistä valo pääsee sisään
4.12. klo 17.00Duetto 2Anne-Maija AaltoMistä valo pääsee sisään
5.12. klo 11.30Duetto 1Antti ValkamaMiten mangaa suomennetaan
4.12. klo 10.00Sonaatti 2Tiia KailaheimoMiten puhua kirjoista?
4.12. klo 10.00Sonaatti 2Siru StrömbergMiten puhua kirjoista?
4.12. klo 10.00Sonaatti 2Ida KiikkeräMiten puhua kirjoista?
4.12. klo 12.00Sonaatti 1Timo Kalevi ForssMITÄ ON PUNK
4.12. klo 12.00Sonaatti 1Mervi VuorelaMITÄ ON PUNK
4.12. klo 12.00Sonaatti 1Marko JärvikallasMITÄ ON PUNK
4.12. klo 12.00Sonaatti 1Anni LötjönenMITÄ ON PUNK
4.12. klo 12.30Sonaatti 1Sirkku PeltolaMomentum 1900 suurmusikaali
4.12. klo 12.30Sonaatti 1Nina MalmbergMomentum 1900 suurmusikaali
4.12. klo 12.30Sonaatti 1Heikki SaloMomentum 1900 suurmusikaali
5.12. klo 13.30Duetto 2Taija TuominenMurtautuja-Mauri
5.12. klo 13.30Duetto 2Heli RantalaMurtautuja-Mauri
4.12. klo 12.00RiffiPekka Korppinen Muutos ja pysyvyys - keskustelua taiteesta ja arkkitehtuurista
4.12. klo 12.00RiffiJuhani PallasmaaMuutos ja pysyvyys - keskustelua taiteesta ja arkkitehtuurista
4.12. klo 12.00RiffiJuha IlonenMuutos ja pysyvyys - keskustelua taiteesta ja arkkitehtuurista
4.12. klo 11.30SorsapuistosaliKari KlemeläNeljännesvuosisata eteläslaavilaisen kirjallisuuden parissa
4.12. klo 11.30SorsapuistosaliErkki SeppänenNeljännesvuosisata eteläslaavilaisen kirjallisuuden parissa
4.12. klo 15.30RiffiPekka VisuriNiin kaukana on ikäväsi maa
4.12. klo 15.30RiffiArvo MyllymäkiNiin kaukana on ikäväsi maa
5.12. klo 12.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Eppu NuotioNiin kuin vierasta maata
5.12. klo 12.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Eeva HerrainsiltaNiin kuin vierasta maata
5.12. klo 13.00Sonaatti 2Miska KarhuNimeni on Alex
5.12. klo 13.00Sonaatti 2Minna KlapuriNimeni on Alex
5.12. klo 15.00Duetto 2Sofia BlombergNuorten ääni kuuluviin
5.12. klo 15.00Duetto 2Lotta LuukilaNuorten ääni kuuluviin
5.12. klo 15.00Duetto 2Kuura JuntunenNuorten ääni kuuluviin
5.12. klo 15.00Duetto 2Kim Myrsky HolopainenNuorten ääni kuuluviin
5.12. klo 9.30Sonaatti 1Olli LöyttyNykykirjallisuus 2.0
5.12. klo 9.30Sonaatti 1Jussi TiihonenNykykirjallisuus 2.0
5.12. klo 9.30Sonaatti 1Emmi ItärantaNykykirjallisuus 2.0
4.12. klo 21.00AulaklubiSilja SillanpääNyrok Dolls Kirjafestareiden iltaklubilla
4.12. klo 21.00AulaklubiPekka SeppänenNyrok Dolls Kirjafestareiden iltaklubilla
4.12. klo 21.00AulaklubiPasi HeikuraNyrok Dolls Kirjafestareiden iltaklubilla
4.12. klo 21.00AulaklubiMauri KunnasNyrok Dolls Kirjafestareiden iltaklubilla
4.12. klo 21.00AulaklubiMatti ToivonenNyrok Dolls Kirjafestareiden iltaklubilla
4.12. klo 21.00AulaklubiKjell WestöNyrok Dolls Kirjafestareiden iltaklubilla
5.12. klo 14:30Sonaatti 1Pia PenttalaOHJELMA PERUUNTUNUT Suomen Supernanny - pienillä teoilla kohti parempaa perhe-elämää
4.12. klo 17.30Duetto 2Juha SiroOiva ja aikasormus
4.12. klo 14.30RiffiSusanna HeussnerOman kirjan julkaiseminen omakustanteena
4.12. klo 14.30RiffiMinna GlindemannOman kirjan julkaiseminen omakustanteena
4.12. klo 13.30Sonaatti 1Vilj-Tuulia HuotarinenOmantunnon asioita
4.12. klo 13.30Sonaatti 1Anna PaldarOmantunnon asioita
4.12. klo 12.00SopraanoPertti RantaOpas perinnemaisemiin
4.12. klo 12.00SopraanoAri-Pekka HuhtaOpas perinnemaisemiin
4.12. klo 11.30MaestroJouni TervoOperaatio Punainen kettu
4.12. klo 11.30MaestroHelena ImmonenOperaatio Punainen kettu
4.12. klo 14.00Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Tero-Juhani KojoOpetusäänikirjat oppimateriaalien tukena ja nuorten kirjoittamiseen kannustavana mahdollisuutena
4.12. klo 14.00Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Jouko JokinenOpetusäänikirjat oppimateriaalien tukena ja nuorten kirjoittamiseen kannustavana mahdollisuutena
4.12. klo 12.30RiffiMatti YlipiessaPaimenpojasta filosofian professoriksi - J.E. Salomaan matkassa filosofian valtakunnassa
4.12. klo 12.30RiffiJuha DrufvaPaimenpojasta filosofian professoriksi - J.E. Salomaan matkassa filosofian valtakunnassa
4.12. klo 12.00SorsapuistosaliVeli-Matti VärriPaneeli avoimesta kirjanjulkaisemisesta
4.12. klo 12.00SorsapuistosaliSusanna NykyriPaneeli avoimesta kirjanjulkaisemisesta
4.12. klo 12.00SorsapuistosaliSami SyrjämäkiPaneeli avoimesta kirjanjulkaisemisesta
4.12. klo 12.00SorsapuistosaliPasi PöyriäPaneeli avoimesta kirjanjulkaisemisesta
4.12. klo 12.00SorsapuistosaliKirsi KeravuoriPaneeli avoimesta kirjanjulkaisemisesta
4.12. klo 12.00SorsapuistosaliAnna-Mari VesterinenPaneeli avoimesta kirjanjulkaisemisesta
5.12. klo 10.30Sonaatti 2PappaPapan kanssa kahvilla
5.12. klo 10.30Sonaatti 2Lotta-Sofia SaahkoPapan kanssa kahvilla
4.12. klo 13.00Sonaatti 1Eeva Maria al-KhazaaliPaperi, haavoja
4.12. klo 13.00Sonaatti 1Aila-Liisa LaurilaPaperi, haavoja
5.12. klo 14.30RiffiPentti HuovinenParantavat bakteerit
5.12. klo 14.30RiffiAnne VälinoroParantavat bakteerit
4.12. klo 10.00Duetto 2Jaana SuorsaPena-runoilija ja kommunisti
4.12. klo 15.00SopraanoPekka SaarainenPentti Linkola ja minä
4.12. klo 15.00SopraanoAnneli JussilaPentti Linkola ja minä
5.12. klo 12.00SorsapuistosaliVille VuolantoPerheen jäljillä - perhesuhteiden moninaisuus Suomessa 1400-2021
5.12. klo 12.00SorsapuistosaliJohanna IlmakunnasPerheen jäljillä - perhesuhteiden moninaisuus Suomessa 1400-2020
5.12. klo 12.00SorsapuistosaliAnu LahtinenPerheen jäljillä - perhesuhteiden moninaisuus Suomessa 1400-2021
5.12. klo 11.30SorsapuistosaliJuha PietiläinenPerheen synty, Edvard Westermarckin ja ihmisluonnon jäljillä
5.12. klo 11.30SorsapuistosaliHeikki SarmajaPerheen synty, Edvard Westermarckin ja ihmisluonnon jäljillä
4.12. klo 10.30Sonaatti 1Ville VanhalaPikku-Politska pesee jalkansa suihkulähteessä & Runoblues
4.12. klo 10.30Sonaatti 1Katja KorelinPikku-Politska pesee jalkansa suihkulähteessä & Runoblues
4.12. klo 10.30Sonaatti 1Inka SaarelaPikku-Politska pesee jalkansa suihkulähteessä & Runoblues
4.12. klo 10.30Sonaatti 1Echo RäsänenPikku-Politska pesee jalkansa suihkulähteessä & Runoblues
4.12. klo 17.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Juha ItkonenPimeät tunnit
4.12. klo 17.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Johanna VuoksenmaaPimeät tunnit
5.12. klo 15.30SopraanoKaroliina KouvolaPohjolan jumalattaret
4.12. klo 15.00RiffiHeli LaaksonenPoimit sydämeni kirjahyllystä ja muita uusia runoja
5.12. klo 10.00RiffiAntti VihinenPunainen prinsessa
5.12. klo 15.30SorsapuistosaliTimo MalmiPunaisen ylipäällikön kuolema
5.12. klo 15.30SorsapuistosaliKimmo LehtimäkiPunaisen ylipäällikön kuolema
5.12. klo 12.30RiffiPäivi HaanpääPysähdyskoe - Kirjoituksia lorvimisen luvasta ja luvattomuudesta
5.12. klo 12.30RiffiMarika RiikonenPysähdyskoe - Kirjoituksia lorvimisen luvasta ja luvattomuudesta
4.12. klo 12.00Duetto 2Ville PirinenRakkaus on köyhän rikkaus - Kootut sarjakuvanovellit
4.12. klo 12.00Duetto 2Tiitu TakaloRakkaus on köyhän rikkaus - Kootut sarjakuvanovellit
5.12. klo 11.30RiffiPertti LaineRikoksia ja jännitystä Tampereen seudulta
5.12. klo 11.30RiffiPekka HyytiRikoksia ja jännitystä Tampereen seudulta
5.12. klo 11.30RiffiKari PusaRikoksia ja jännitystä Tampereen seudulta
5.12. klo 11.30RiffiAnnika EronenRikoksia ja jännitystä Tampereen seudulta
5.12. klo 15.30Duetto 2Taija TuominenRohkeasti minä & sinä!
5.12. klo 15.30Duetto 2SofiaRohkeasti minä & sinä!
5.12. klo 15.30Duetto 2ElinaRohkeasti minä & sinä!
5.12. klo 13.30Sonaatti 1Tiina PoutanenRomaani.Nyt. - Pirkkalaiskirjailijoiden paneeli
5.12. klo 13.30Sonaatti 1Anneli KantoRomaani.Nyt. - Pirkkalaiskirjailijoiden paneeli
5.12. klo 13.30Sonaatti 1Alexandra SalmelaRomaani.Nyt. - Pirkkalaiskirjailijoiden paneeli
5.12. klo 10.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Anneli KantoRottien pyhimys
5.12. klo 10.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Anne FlinkkiläRottien pyhimys
4.12. klo 18.10-18.40AulaklubiToni LahtinenRunoklubi
4.12. klo 17.30-18.00AulaklubiHeli LaaksonenRunoklubi
4.12. klo 17.30-18.00AulaklubiHarri hertellRunoklubi
4.12. klo 17.00-17.20AulaklubiElsa TölliRunoklubi
4.12. klo 11.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Siskotuulikki ToijonenRusalka: kuiskaajan muotokuva
4.12. klo 11.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Marissa MehrRusalka: kuiskaajan muotokuva
4.12. klo 16.30SorsapuistosaliVille HytönenSaarenmaa suomalaisessa nykykirjallisuudessa
4.12. klo 16.30SorsapuistosaliSampo TerhoSaarenmaa suomalaisessa nykykirjallisuudessa
4.12. klo 16.30SorsapuistosaliPaula HavasteSaarenmaa suomalaisessa nykykirjallisuudessa
5.12. klo 13.00SorsapuistosaliLasse LehtinenSalaista sotaa - Mannerheimin demari Kalle Lehmus
5.12. klo 13.00SorsapuistosaliJussi LehmusSalaista sotaa - Mannerheimin demari Kalle Lehmus
4.12. klo 13.30Duetto 2Taija TuominenSalasaaren salaisuudet
4.12. klo 13.30Duetto 2Silja SillanpääSalasaaren salaisuudet
4.12. klo 11.30Duetto 1Antti ValkamaSangatsu Mangan ja Punaisen jättiläisen uusien ja tulevien sarjojen esittelyä
4.12. klo 10.30RiffiPekka SaarainenSankarikoiria ja sotahevosia - Suomalaisia tositarinoita eläimistä
4.12. klo 10.30RiffiEero OjanenSankarikoiria ja sotahevosia - Suomalaisia tositarinoita eläimistä
5.12. klo 11.00Duetto 1Timo KokkilaSarjakuva-Kalevala nykysuomeksi
5.12. klo 11.00Duetto 1Kristian HuitulaSarjakuva-Kalevala nykysuomeksi
4.12. klo 10.30MaestroTaija TuominenSatu
4.12. klo 10.30MaestroKale PuontiSatu
5.12. klo 14.00SopraanoAnni NupponenScifi ja erotiikka
5.12. klo 14.00SopraanoAnne LeinonenScifi ja erotiikka
5.12. klo 10.00Sonaatti 2Vilja PerttolaSe ei johdu sinusta : vähättelyn historia työelämässä
5.12. klo 10.00Sonaatti 2Tiina-Emilia KaunistoSe ei johdu sinusta : vähättelyn historia työelämässä
5.12. klo 16.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Jussi TiihonenSeitsemän veljestä nykysuomennos
5.12. klo 16.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Juha HurmeSeitsemän veljestä nykysuomennos
5.12. klo 16.30Duetto 1Pilke SaloSetvijäkerhon salakokous - Superluokka 1
5.12. klo 16.30Duetto 1Pihla RausmaaSetvijäkerhon salakokous - Superluokka 1
5.12. klo 9.30MaestroMatti MörttinenShlomo Zabludowicz - Holokaustin kauhuista salaperäiseksi suomalaismiljardööriksi
5.12. klo 9.30MaestroHarri PäiväsaariShlomo Zabludowicz - Holokaustin kauhuista salaperäiseksi suomalaismiljardööriksi
4.12. klo 13.30MaestroSeppo JokinenSiipirikkoiset
4.12. klo 13.30MaestroJouni TervoSiipirikkoiset
4.12. klo 10:30Aamulehti-sali (Pieni sali)Siskotuulikki ToijonenSiivet kantapäissä
4.12. klo 10:30Aamulehti-sali (Pieni sali)Heidi KöngäsSiivet kantapäissä
5.12. klo 11.00Sonaatti 1Vesa TompuriSinä olet jokainen pääskynen
5.12. klo 11.00Sonaatti 1Mikko NenonenSinä olet jokainen pääskynen
5.12. klo 14.00MaestroJarkko JokelainenSmack - Kuolemantuomitun laulu
5.12. klo 16.30Duetto 2Nana SironenSoturikissat
5.12. klo 16.30Duetto 2Liisa HopiaSoturikissat
5.12 klo 16.30Opus 3Nana SironenSoturikissat -kirjasarjan suomentaja Nana Sirosen haastattelu
5.12. klo 14.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Päivi AlasalmiSudenraudat
5.12. klo 14.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Anne FlinkkiläSudenraudat
5.12. klo 14.30MaestroJari MäkäräinenSuo, kuokka ja Hollywood
5.12. klo 14.30MaestroIsmo LeikolaSuo, kuokka ja hollywood
5.12. klo 16.00RiffiKalevi LeppänenSuomalaisen olutkulttuuri jäljillä
5.12. klo 16RiffiJoel KuorttiSuomalaisen olutkulttuuri jäljillä
4.12. klo 16.00SopraanoVille HänninenSuomen luonto 2100
4.12. klo 16.00SopraanoKerttu KotakorpiSuomen luonto 2100
5.12. klo 14:30Sonaatti 1Lotta-Sofia SaahkoSuomen Supernanny - pienillä teoilla kohti parempaa perhe-elämää
4.12. klo 16.00Sonaatti 2Matti JärvinenSuomentamisen salat
4.12. klo 16.00Sonaatti 2Markus HarjuSuomentamisen salat
4.12. klo 16.00Sonaatti 2Lauri LattuSuomentamisen salat
5.12. klo 14.00MaestroKimmo MiettinenSuomipunk 1977-1981
4.12. klo 14.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Matti RönkäSurutalo
4.12. klo 14.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Eeva HerrainsiltaSurutalo
5.12. klo 11.00SopraanoLaura LaaksoSuureita ja pienitä - rouva Pionin luonnontaiteellinen luentasarja
5.12. klo 16.00MaestroPaavo ArhinmäkiSuuri jakapallokeksutelu - kaiken se kestää
5.12. klo 16.00MaestroKari KanalaSuuri jakapallokeksutelu - kaiken se kestää
5.12. klo 16.00Sonaatti 2Vesa AnttonenSuvaitsevaisuus
5.12. klo 16.00Sonaatti 2Timo AiraksinenSuvaitsevaisuus
5.12. klo 16.00Sonaatti 2Heta GyllingSuvaitsevaisuus
4.12. klo 16.30Sonaatti 1Kirsti KuronenSäeromaani, runon ja proosan lapsi
4.12. klo 16.30Sonaatti 1J.S. MeresmaaSäeromaani, runon ja proosan lapsi
4.12. klo 16.30Sonaatti 1Dess TerentjevaSäeromaani, runon ja proosan lapsi
5.12. klo 19.00Iso SaliKaija KooTaipumaton
5.12. klo 11.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Siskotuulikki ToijonenTaivaallinen vastaanotto
5.12. klo 11.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Jukka ViikiläTaivaallinen vastaanotto
4.12. klo 17.00SorsapuistosaliRiho Laurisaar Taivaan portaat
4.12. klo 17.00SorsapuistosaliPetteri AarnosTaivaan portaat
4.12. klo 17.00SorsapuistosaliMart KivastikTaivaan portaat
4.12. klo 17.30SopraanoRiho Laurisaar Tallinnan tappajat 2&3
4.12. klo 17.30SopraanoAntto TerrasTallinnan tappajat 2&3
4.12. klo 11.00SorsapuistosaliTimo MalmiTampereen sotakirja 2 - Kalevankankaan unelmia
4.12. klo 10:00Aamulehti-sali (Pieni sali)Anna-Kaisa IkonenTapahtuman avaus
4.12. klo 14.00Duetto 2Sami ToivonenTatu ja Patu kesäleirillä
4.12. klo 14.00Duetto 2Kirsi RaninTatu ja Patu kesäleirillä
4.12. klo 14.00Duetto 2Aino HavukainenTatu ja Patu kesäleirillä
4.12. klo 13.30Duetto 1Vesa AnttonenTeemu Pukki Baby
4.12. klo 13.30Duetto 1Mika WickströmTeemu Pukki Baby
4.12. klo 13.30Duetto 1Arto NyyssönenTeemu Pukki Baby
4.12. klo 12.30Sonaatti 2Ville HämäläinenTekeekö kirjallisuus meistä vähemmän empaattisia?
4.12. klo 12.30Sonaatti 2Samuli BjörninenTekeekö kirjallisuus meistä vähemmän empaattisia?
4.12. klo 12.30Sonaatti 2Pontus PurokuruTekeekö kirjallisuus meistä vähemmän empaattisia?
4.12. klo 12.30Sonaatti 2Marisha Rasi-KoskinenTekeekö kirjallisuus meistä vähemmän empaattisia?
4.12. klo 12.30Sonaatti 2Maaria YlikangasTekeekö kirjallisuus meistä vähemmän empaattisia?
5.12. klo 12.00
Duetto 1Petri HiltunenTex Willerin ja Mike Blueberryn tenho - Miksi lännensarjakuva porskuttaa Suomessa
5.12. klo 12.00Duetto 1Juri NummelinTex Willerin ja Mike Blueberryn tenho - Miksi lännensarjakuva porskuttaa Suomessa
5.12. klo 12.00Duetto 1Jukka TorvinenTex Willerin ja Mike Blueberryn tenho - Miksi lännensarjakuva porskuttaa Suomessa
5.12. klo 12.00Duetto 1Asko AlanenTex Willerin ja Mike Blueberryn tenho - Miksi lännensarjakuva porskuttaa Suomessa
5.12. klo 13.30SorsapuistosaliMarko VesterbackaTheseuksen henki – Galaktista runousoppia antiikin kreikkalaisten tähtipoluilla
5.12. klo 13.30SorsapuistosaliJari Olavi HiltunenTheseuksen henki – Galaktista runousoppia antiikin kreikkalaisten tähtipoluilla
4.12. klo 13.00SorsapuistosaliKyösti KoskelaTiedon valoa -tiedetapahtuman ohjelman julkistus
4.12. klo 13.00SorsapuistosaliJere NieminenTiedon valoa -tiedetapahtuman ohjelman julkistus
4.12. klo 13.00SorsapuistosaliHeini KärkkäinenTiedon valoa -tiedetapahtuman ohjelman julkistus
4.12. klo 13.00SorsapuistosaliHanna KilpinenTiedon valoa -tiedetapahtuman ohjelman julkistus
4.12. klo 11.00SopraanoTuukka PerhoniemiTiedonjano
4.12. klo 11.00SopraanoEsko ValtaojaTiedonjano
5.12. klo 12.00MaestroRiitta SuominenTietokirjaraati
5.12. klo 12.00MaestroPasi HeikuraTietokirjaraati
5.12. klo 12.00MaestroOlli LöyttyTietokirjaraati
5.12. klo 12.00MaestroAnne MäntynenTietokirjaraati
5.12. klo 10.30RiffiMatti JärvinenTiikerin silmät
5.12. klo 10.30RiffiJuha JyrkäsTiikerin silmät
4.12. klo 16.30RiffiTimo TarkkaTilaakartta.fi ja Tampere - uusi historiallisten ja varjostekarttojen karttapalvelu
4.12. klo 16.30RiffiRisto PekkanenTilaakartta.fi ja Tampere - uusi historiallisten ja varjostekarttojen karttapalvelu
4.12. klo 12.00MaestroMinna KlapuriTilaisuus tekee murhaajan
4.12. klo 12.00MaestroLasse HonkanenTilaisuus tekee murhaajan
4.12. klo 11.30RiffiIida KalakoskiToista sataa- Suomen itsenäisyyden ajan arkkitehtuuria vuosi vuodelta
4.12. klo 11.30RiffiAnni VartolaToista sataa- Suomen itsenäisyyden ajan arkkitehtuuria vuosi vuodelta
4.12. klo 17.00Sonaatti 2Ville ElorantaTolkienin tulkkina
4.12. klo 17.00Sonaatti 2Kersti JuvaTolkienin tulkkina
4.12. klo 16.00MaestroTaija TuominenTulen aika
4.12. klo 16.00MaestroChristian RönnbackaTulen aika
4.12. klo 13.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Markus MäättänenTulenkantaja-palkinto, palkintojenjako ja paneeli
4.12. klo 13.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Kaisa LaaksonenTulenkantaja-palkinto, palkintojenjako ja paneeli
4.12. klo 13.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Jussi TuulensuuTulenkantaja-palkinto, palkintojenjako ja paneeli
4.12. klo 13.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Juhani KarilaTulenkantaja-palkinto, palkintojenjako ja paneeli
5.12. klo 11.00RiffiMaritta HirvonenTulessa
5.12. klo 11.00RiffiJuha Veli JokinenTulessa
4.12. klo 10.00Sonaatti 1Leena KellosaloTulikärpäsiä Tammelan yllä
5.12. klo 12.30Sonaatti 2Riina TanskanenTympeät tytöt
5.12. klo 13.00Duetto1Ville HytönenTyttö nimeltä Margariini
5.12. klo 14.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Helmi KekkonenTämän naisen elämä
5.12. klo 14.30Aamulehti-sali (Pieni sali)Erkki KiviniemiTämän naisen elämä
4.12. klo 18.00SopraanoTaija TuominenTätä en vielä kertonut
4.12. klo 18.00SopraanoKari LumikeroTätä en vielä kertonut
4.12. klo 15.30Sonaatti 2Maarit PolvianderUhanalaiset ja silmälläpidettävät
4.12. klo 15.30Sonaatti 2Aino-Kaisa KoistinenUhanalaiset ja silmälläpidettävät
5.12. klo 16.00Duetto 2Pihla RausmaaUjo elämäni
5.12. klo 16.00Duetto 2Minna LevolaUjo elämäni
4.12. klo 16.30MaestroMarko KilpiUndertaker 5
4.12. klo 16.30MaestroJouni TervoUndertaker 6
5.12. klo 16.01SorsapuistosaliAnne FlinkkiläUusi Viipuri
5.12. klo 16.00SorsapuistosaliAnna KortelainenUusi Viipuri
5.12. klo 14.00Duetto 1Sari PeltoniemiVaihdokkaat - kansansaduista moderiin lastenkirjallisuuteen
5.12. klo 14.00Duetto 1Mervi HeikkiläVaihdokkaat - kansansaduista moderiin lastenkirjallisuuteen
4.12. klo 12.30MaestroSari RainioVainajat eivät vaikene
4.12. klo 12.30MaestroJuha RautaheimoVainajat eivät vaikene
4.12. klo 12.30MaestroJari MäkäräinenVainajat eivät vaikene
5.12. klo 15.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Laura MalmivaaraVaiti
5.12. klo 15.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Jarkko JokelainenVaiti
5.12. klo 11.30SopraanoTiina PuputtiValaise tarina kuvaksi - miten valokuvasta syntyy tarinallinen henkilökuva
4.12. klo 10.00MaestroVesa AnttonenVierge Moderne
4.12. klo 10.00MaestroHeidi AiraksinenVierge Moderne
4.12. klo 12.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Siskotuulikki ToijonenVihreä sali
4.12. klo 12.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Sirpa KähkönenVihreä sali
4.12. klo 10.00Duetto 2Jouko RuokosenmäkiViime vuonna Frankfurtissa
4.12. klo 17.30MaestroOlavi ToivolaViinitarhurin murha
4.12. klo 17.30MaestroAssi TalvistoViinitarhurin murha
4.12. klo 17.00VIP-huone, 3 krs.Tuomas MeriluotoViinitasting: Joulun punaviinit
4.12. klo 14.00VIP-huone, 3 krs.Tuomas MeriluotoViinitasting: Kuohuviinit
5.12 klo 14.00VIP-huone, 3 krs.Tuomas MeriluotoViinitasting: Kuohuviinit
4.12. klo 15.30VIP-huone, 3 krs.Tuomas MeriluotoViinitasting: Rieslingit
5.12 klo 15.30VIP-huone, 3 krs.Tuomas MeriluotoViinitasting: Rieslingit
4.12. klo 15.00SorsapuistosaliVesa AnttonenViro-iltapäivä
4.12. klo 15.00SorsapuistosaliTapio MäkeläinenViro-iltapäivä
4.12. klo 15.00SorsapuistosaliRaija TervomaaViro-iltapäivä
5.12. klo 13.30RiffiIlkka KaristoVuosi ilman nettiä
5.12. klo 13.30RiffiAila-Liisa LaurilaVuosi ilman nettiä
5.12. klo 13.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Rosa LiksomVäylä
5.12. klo 13.00Aamulehti-sali (Pieni sali)Jarkko JokelainenVäylä
4.12. klo 10.00RiffiVille RauvolaWivi ja Hanna. Arkkitehdin ja kauppaneuvoksen yhteiset vuodet
4.12. klo 10.00RiffiLeena VirtanenWivi ja Hanna. Arkkitehdin ja kauppaneuvoksen yhteiset vuodet
4.12. klo 10.00RiffiKristiina MarkkanenWivi ja Hanna. Arkkitehdin ja kauppaneuvoksen yhteiset vuodet
4.12. klo 15.30Duetto 1Sanni HaahdenmaaWord Audio Publishing: Keskustelua äänikirjoista
4.12. klo 15.30Duetto 1Ronja BruunWord Audio Publishing: Keskustelua äänikirjoista
4.12. klo 17.00Duetto 1Leila TuureWord Audio Publishing: Keskustelua äänikirjoista
4.12. klo 15.30Duetto 1Karoliina KudjoiWord Audio Publishing: Keskustelua äänikirjoista
4.12. klo 17.30Duetto 1Gekko PaavilainenWord Audio Publishing: Keskustelua äänikirjoista
4.12. klo 15.00Duetto 1Christina LarssonWord Audio Publishing: Keskustelua äänikirjoista
4.12. klo 17.30Duetto 1Antti VäreWord Audio Publishing: Keskustelua äänikirjoista
5.12. klo 11.30Sonaatti 1Kyösti MäkinenYksi huone kylmillään
5.12. klo 11.30Sonaatti 1Kalle NiinikangasYksi huone kylmillään
4.12. klo 13.00Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Suvi-Sini PeltolaÄäneenlukua
4.12. klo 14.30Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Suvi-Sini PeltolaÄäneenlukua
5.12. klo 12.00Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Suvi-Sini PeltolaÄäneenlukua
5.12. klo 14.30Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Suvi-Sini PeltolaÄäneenlukua
4.12. klo 10.30Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Elina RintalaÄäneenlukua
4.12. klo 11.30Storytel-äänikirjastudio (Talvipuutarha)Elina RintalaÄäneenlukua
4.12. klo 17.30Sonaatti 1Matti VirtanenÄäripäät - Miten identiteettipolitiikka hajottaa Suomea
4.12. klo 17.30Sonaatti 1Jouni TervoÄäripäät - Miten identiteettipolitiikka hajottaa Suomea